PEŁNE UZĘBIENIE SZCZENIAKA


Pełne uzębienie szczeniaka

Zgryz szczeniaka sheltie

Wiele osób ma problem, jak rozpoznać, czy szczeniak ma wszystkie zęby mleczne, czy też są jakieś braki. Jeśli już w wieku szczenięcym brakuje zębów mlecznych, nie można się spodziewać, ze u dorosłego psa będziemy mieli pełen garnitur zębów. Ale jak to sprawdzić?

Pokusiłam się o zrobienie zdjęć mlecznych zębów Merlina. Co prawda jest to uzębienie szczeniaka będącego w wieku 14 tygodni, czyli tuż przed wymianą, więc zęby są nieco oddalone od siebie. Szczęka starszego psa jest już przecież nieco większa. Jednak w tym wieku szczeniak jest na tyle spokojny, aby pozwolił się fotografować. Merlin wykazał przy tym wiele cierpliwości 😉 

Szczeniak ma 28 zębów mlecznych (dorosły pies ma 42 zęby stałe).

W szczęce górnej i dolnej jest taka sama ilość zębów, czyli w każdej z nich jest po:

– 6 siekaczy

– 2 kły (po jednym z każdej strony)

– 6 zębów przedtrzonowych (po trzy z każdej strony).  

£uk szczękowy powinien być ładnie zaokrąglony.

 

 

 

(czerwoną strzałką zaznaczone zgrubienie spowodowane przez wyraźnie wychodzący już ząb stały P1, czego nie będzie u małego szczeniaka).  

Parząc od przodu widzimy u góry i u dołu po 6 siekaczy, oraz po dwa kły po obu stronach (górny i dolny) 

  

 

 

Siekacze szczęki górnej są widoczne w całości, siekacze szczęki dolnej są nieco schowane za siekaczami górnymi, przy czym dość ściśle do nich przylegają, tworząc prawidłowy zgryz nożycowy. Dokładnej widać to patrząc z boku.  

(ponownie mamy tu zaznaczone czerwoną strzałką zgrubienie spowodowane przez wyraźnie wychodzący już ząb stały P1, czego nie będzie u małego szczeniaka).

 

 Za kłami, te małe trójkąciki to pierwsze mleczne zęby przedtrzonowe. Drugi ząb jest nieco większy, a dalej (tu schowane) są ostatnie, trzecie zęby przedtrzonowe mleczne.  

 

Mam nadzieję, że przedstawione informacje i zdjęcia pomogą Wam w sprawdzeniu i ocenie zębów szczeniąt.  

Helena Kabała, hodowla Lovesome

model: Vanilla Hills NO STRINGS ATTACHED LOVESOME – „Merlin”