O nas – wywiad


Wywiad z nami…

psy sheltie

Hodowla: LOVESOME F.C.I. – SHELTIE – www.sheltie.com.pl – www.lovesome.pl

Od jak dawna hodujesz psy – ile masz teraz psów u siebie?

„Psy towarzyszyły mi od zawsze. Były to głównie kundelki lub czasem psy policyjne.
Sheltie jest moim pierwszym psem rasowym.
Nie planowaliśmy hodowli – po prostu chcieliśmy mieć śliczną, tricolorową sunię sheltie.
I tak to się zaczęło. Ale na jednej suni się niestety nie skończyło 😉
Zawsze ostrzegam, ze szetlandzica to zaraźliwa choroba.
Obecnie mamy w domu 6 sheltie (+ często 1 gość). W hodowli jest ich znacznie więcej, ale aby zapewnić psom jak najlepsze warunki i opiekę, psy mieszkają w kilku domach. Naszą hodowlę tworzy grupa ściśle współpracujących ze sobą osób. Mamy też psy na współwłasność, które mieszkają poza granicami naszego kraju.”

Jakie sa Twoje psy Sheltie- jakie maja charaktery?

Uroda i praca mogą się doskonale uzupełniać. Lubię psy doskonale koncentrujące się na człowieku i łatwo poddające się szkoleniu. Aktywne gdy potrzeba, ale dające się wyciszyć w czasie odpoczynku. Taki pies znajdzie swoje miejsce niemal w każdej dziedzinie sportu, będzie wspaniałym przyjacielem i towarzyszem. Dlatego też do hodowli wybieram takie właśnie psy. Psy nasze i ich dzieci pracują w dogoterapii, co m.in. świadczy właśnie o ich wspaniałych charakterach.
Lubią też np.. zabawę piłeczką (aportowanie), a wręcz uwielbiają zabawę w łapanie wody z węża.

Dlaczego zdecydowałaś się akurat na te rasę psa? Za co je kochasz? Co Ci sie w nich podoba?

Sheltie są przyjacielskie do ludzi i zwierząt, ale też z zachowaniem pewnej dozy nieufności do obcych (nieufności nie należy mylić z lękliwością). Są to pieski niewielkie, przez co nie sprawiają problemów w domu czy w podróży, a przy tym tak piękne, ze zwracają uwagę przechodniów. Ale to co było dla mnie najważniejsze przy wyborze, to fakt, że wspaniale nadają się do domu z dziećmi, doskonale się szkolą i są niesamowicie inteligentne.
Ich inteligencja jest niestety zgubą dla niektórych właścicieli, gdyż te małe diabełki wpatrując się słodkimi oczkami zmiękczą każde serce i wymuszą, co tylko chcą.

Żywienie psów Sheltie – jak karmisz swoje psy – co polecasz? A co odradzasz?

Polecam suche karmy dobrej jakości jako podstawę żywienia.
Można urozmaicać je dodatkami typu mięso, żółtko (ew. całe jajko, ale białko nie może być nigdy surowe), warzywa i owoce, sery. Dobre jest dodawanie oleju z ryb.

Na co zwrócić uwagę kupując szczeniaka Sheltie? Czy przygotowujesz jakoś szczeniaka do nowego domu?

Ważne jest, by pies był zdrowy, miał dobry charakter i był dobrze socjalizowany. W zależności od przeznaczenia pieska jest on wychowywany nieco inaczej. Staramy się wszystkim psom poświęcać dużo czasu i serca.
Wybierając psa wystawowego ważny jest wygląd, ale także musimy posiadać umiejętność oceny poszczególnych faz rozwoju szczeniaka. Także to czy dane szczenię ma predyspozycje do pięknego zaprezentowania swoich walorów.
Psy do sportu wybierane są na podstawie ich umiejętności współpracy z człowiekiem, także ich zwinności.
Najtrudniej wybrać psa do dogoterapii, ale tu największą uwagę przykładamy do charakteru i zachowań w różnych sytuacjach. Także jest on od samego początku odpowiednio przygotowywany.

Szkolenie, wychowanie, tresura Sheltie- jakie są Twoje doświadczenia z Twoimi psami? Jak oceniasz ich podatność na szkolenie? O czym polecasz pamiętać osobom kupującym szczeniaka?

Sheltie nie wymaga tresury, ale tak jak każdy pies, wymaga dobrego wychowania. Nawet jeśli z hodowli zabieramy dobrze socjalizowanego i wychowanego psa, nadal musimy kontynuować pracę rozpoczętą przez hodowcę. Szczególnie w wieku 4-7 miesięcy niesamowite znaczenie ma zapewnienie szczenięciu dalszego kontaktu z innymi ludźmi i zwierzętami. Pokazanie mu jak najwięcej różnych sytuacji. Psy pozostawione samopas na podwórkach uczą się wielu złych rzeczy i nabierają często złych nawyków, które potem trudno jest zwalczyć. Wiele psów staje się lękliwymi na obcym terenie.
Jeśli zależy nam by pies nie hałasował, to nie zachęcamy go do szczekania. Już od samego przybycia do naszego domu uciszajmy go przy każdym szczekaniu. Hałaśliwość tej rasy jest taka sama, jak przeciętnego psa, jednak dość łatwo można go nakręcić na szczekanie lub właśnie wyciszyć. Trzeba być tylko konsekwentnym i stanowczym w swoich działaniach.

Zdrowie i choroby psów Sheltie- jakie są Twoje doświadczenia – czy Wasze psy często chorują?

To zdrowa i dość odporna rasa psów. M.in. to był jeden z powodów dla których zdecydowaliśmy się na tą właśnie rasę.
Regularnie szczepiony i odrobaczany pies, także dobrze odżywiony nie będzie sprawiał problemów zdrowotnych. Należy też zabezpieczać je od kleszczy, aby zapobiegać chorowaniu na babeszjozę (dotyczy to wszystkich ras psów, a także kundelków).
Pamiętajmy też, ze sheltie to jedna z wielu ras z tzw. „genem collie”, czyli mogą być osobniki wrażliwe na podawanie niektórych leków (zwłaszcza psy z mutacją MDR-1 -/-). W obecnych czasach nie stanowi to problemu, o ile lekarz weterynarii zachowa odpowiednie środki ostrożności podczas leczenia takiego psa. Dlatego warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem weterynarii.

Osiągnięcia wystawowe?

Nie wystawy są w życiu psa najważniejsze. I nie tytuły decydują o wyborze reproduktora dla naszych suk.
Idealny pies nie istnieje, ale hodować psy jak najbardziej zbliżone do ideału to nasz cel.
Psy z naszym przydomkiem i w naszej hodowli posiadają tytuły Interchampiona oraz championaty wielu krajów, m.in. Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech, Niemiec, Rumunii, Węgier, Turcji, Mołdawii, Macedonii, Basarabii, Serbii, Azerbejdżanu, Montenegro, San Marino, Hiszpanii, Portugalii, Danii, Szwecji, Salwadoru … .
W tym roku suczka z naszej hodowli zdobyła tytuł Młodzieżowy Zwycięzca Świata & Najlepszy Junior w Rasie Milano’2015.
Psy nasze wielokrotnie stawały na najwyższych lokatach wystawowych, jest też u nas Najlepszy Reproduktor 2012, 2013 i 2014.
Bardzo nas cieszą duże sukcesy potomków po naszych psach.

Jak się można z Tobą skontaktować?

Hodowla znajduje się w Lublinie i okolicach.
Kontakt z nami poprzez stronę internetową
www.sheltie.com.pl , www.lovesome.pl
https://www.facebook.com/pages/Sheltie-lovesome-FCI/135513796493038
lub e-mail: lovesome@interia.pl

źródło: http://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow/wywiad-z-hodowca-lovesome-sheltie/