Szkoleniowiec o sheltie …


Owczarki szetlandzkie (Sheltie) znane są z tego, że są często uczestnikami psich zawodów w Agility i psim posłuszeństwie. W Polsce nie są jeszcze tak popularne jak poza granicami naszego kraju,

dlatego posłużę się tutaj kilkoma przemyśleniami na temat tych psów biorąc pod uwagę rasę psów jako jedną całość, nie rozróżniając ich ze względu na hodowlę czy miejsce ich życia. Bo w dzisiejszych czasem popularne jest już wykorzystanie psa reproduktora z zagranicy, także hodowcy mogą udoskonalać rasę krzyżując wybitne osobniki z danej rasy, nawet jeśli fizycznie psy dzielą setki czy nawet tysiące kilometrów.

Owczarki szetlandzkie słyną z tego, że są bardzo podatne na tresurę – ze względu na swoją inteligencję połączoną jednocześnie z taką wrodzoną chęcią do słuchania poleceń wydawanych przez człowieka.

Szetlandy jako psy pasterskie i zaganiające różnią się bardzo wrodzonymi instynktami od terierów czy powiedzmy psów gończych. Gdy poznasz psy z grupy terierów takie jak Jack Russell Terrier albo psa myśliwskiego takiego jak np. Beagle i gdy spędzisz jakiś czas z tymi psami to zobaczysz, że ‘owczarki szetlandzki są inne’. Dla bardzo wielu ludzi te wrodzone cechy które posiadają owczarki szetlandzkie są bardzo mile widziane.

Jeśli interesuje Cię tematyka szkolenia psów różnych ras to polecam artykuły:
– wspomniany w artykule Jack Russell terier – szkolenie: http://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow/jrt-czyli-jack-russell-terrier/
– również opisywany Beagle – artykuł tresura beagla: http://www.szkola-doberman.pl/szkolenie-psow/beagle-tresura-szczeniaka/

W owczarkach szetlandzkich nie ma tyle uporu do tropienia zwierzyny, nie są tak bardzo nastawione na pracę węchową jak beagle czy psy gończe, to nie znaczy jednak że Sheltie są słabeuszami – są to psy wytrwałe w pracy, jak na swój rozmiar silne fizycznie i przy odpowiednich treningach są bardzo wysportowane, mogą długo biegać i wykonywać różne aktywności na świeżym powietrzu nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Dlaczego o tym piszę – aby uzmysłowić Ci – jeśli nigdy nie miałeś psa ani teriera, ani psa myśliwskiego, ani psa zaganiającego owczarka – że każdy z tych psów ma swoje wrodzone bardzo silne instynkty i musisz się z tym liczyć gdy takiego psa bierzesz do swojego życia.  Psy gończe i myśliwskie kierowane instynktem tropienia zwierzyny mogą na spacerach oddalać się od Ciebie i niechętnie wracać właśnie przez ten instynkt który nimi kieruje i który musimy trochę opanować jeśli chcemy mieć posłusznego psa. Teriery znów są często bardzo zafascynowane tym aby gryźć i szarpać zabawki i inne małe uciekające przedmioty – także taki pies jak Jack Russell Terrier chętnie zapoluje na króliczka czy chomiczka którego masz w domu i raczej nie będzie się z nim ładnie bawił, tylko go zagryzie (niestety taka natura psa). Owczarek szetlandzki ma instynkt pasterski, także będzie zaganiał kury czy kaczki, które zobaczy gdzieś na wsi – piskląt nawet nie będzie chciał zagryzać ale raczej będzie je pilnował  – nie ucieknie też ‘do lasu’ w poszukiwaniu saren i zajęcy tak jak pies gończy. Te instynktowne zachowania psa pasterskiego są korzystne dla wielu ludzi posiadających te psy – może się jednak zdarzyć, że instynkt pasterski będzie problematyczny dla Ciebie, gdy np. mieszkasz w dużym mieście i wychodzisz z psem na spacer ‘po osiedlu’ – Twój owczarek szetlandzki może mieć czasami wielką chęć aby uciec od Ciebie i biegać wokół grupy dzieci bawiących się na placu zabaw – może wtedy głuchnąć na Twoje wołanie – wiedz wtedy, że to pewnie instynkt pasterski odzywa się u Twojego owczarka i trzeba nad nim popracować, jeśli chcesz mieć posłusznego psa.

Często poruszana ‘szczekliwość’ u psów szeltie to również jeden z aspektów mocno wrodzonych u tych psów i warto na to zwrócić uwagę podczas wychowania psa – jeśli pies jest nazbyt szczekliwy to skorzystaj z porad doświadczonego hodowcy lub psiego trenera ze szkoły szkolenia psów aby uzyskać porady na temat tego jak zapanować nad nadmierną szczekliwością swojego psa.

Autorem artykułu jest Michał ze szkoły szkolenia psów „Doberman” – kontakt z autorem możliwy jest poprzez stronę:  http://www.szkola-doberman.pl