Kontenerek do przewozu szczeniaka


Klatka do przewozu szczeniaka
Jak dużą klatkę kupić do przewozu szczeniaka?

To pytanie zadaje mi wielu przyszłych nabywców naszych szczeniąt. Dla nich przygotowałam rysunki, które pomogą w zakupie optymalnej wielkości transporterka. Oczywiście najlepiej kupić transporter taki, by swobodnie mieścił się w nim dorosły pies. Jednak aby przewieźć szczenię i zapewnić mu komfortowe warunki w podróży, klatka nie powinna być mniejsza od tej przestawionej na rysunku poniżej. Wymiary i wzrór zaczerpnięte z książki  BOOK OF THE BREED – SHETLAND SHEEPDOGS TODAY  (autor: Maurice Baker).

 

klatka dla szczeniaka1
klatka dla szczeniaka
Szczeniak na rysunku to Lovesome KISS FROM A ROSE w wieku 20 tygodni (wzrost w wieku 20 tyg. = 31cm)

Z Norwegii przywoziłam samolotem szczenię w transporterku plastikowym o wymiarach 56 cm dł.x 37 cm wys. x 28 cm szer. Ten transporterek służy mi do dziś do przewozu szczeniąt lub suczki o wzroście 34 cm (Rose). Zmieści się do niego i pies o wzroscie 36,5 cm (Jecky), jednak jest mu ciasno i trnasport w takiej klatce może psa stresować.

Kupując klatkę dla dorosłego szetlanda (samca) bierzmy pod uwagę średni wzrost psa w naszej rasie (owczarek szetlandzki).

Dorosły pies ma idealny wzrost 37 cm, a łokieć jest w połowie wysokości psa. Odcinek od ziemi do łokcia wynosi więc:  37 cm : 2 = 18,5 cm
B = 18 cm

Wzrost do dlugości ciała psa ma stosunek 9 : 10 czyli długość psa o wzroście 37 cm wynosi: ( 37 cm : 9 ) x 10 = 4,11 x 10 = 41 cm. Jest to dlugość od stawu barkowego do guzów siedzeniowych. Czyli dodajmy jeszcze do tego około połowę tej długości na szyję i głowę, mamy około 60 cm długości – jest to minimalna długość kontenerka.

A = 60 cm  ( A + 1/2 B  = 69 cm długość kontenerka)

Szerokość między przednimi nogami u psa powinna być taka, ze mieści się dłoń. Tu zmierzyłam szerokość między stawami barkowymi psa o wzroście 36,5 cm i szerokość ta wynosi 13 cm

C= 13 cm  ( 2 x C = 26 cm szerokość kontenerka)
Przy bardzo długiej podróży pies powinien swobodnie połozyć się w klatce na boku z wyciągniętymi nogami. Tylko w takiej pozycji pies wypoczywa
bez stresu (faza snu REM). W takim przypadku szerokość klatki do długiego przewozu psa* powinna być równa jego wzrostowi. Czyli szerokość klatki wynosi wtedy co najmniej 37 cm, a nie 26 cm (2 x C).

Wysokość całkowita psa wraz z uszami przy wzroście 37 cm w kłębie będzie wynosiła około 55 cm (dodajmy do wzrostu psa około połowę jego wysokości na głowę i szyję czyli 37 cm + 18,5 cm = 55,5 cm). Tyle też mi wyszło mierząc psa o wzroście 36,5 cm.
D = 55 cm ( 55 cm = wysokość kontenerka)

Wysokość kontenerka może być nieco mniejsza niż 55 cm, jednak powinna być trochę wyższa niż wysokość psa w kłębie, aby mógł swobocnie wejść do niej choćby z opuszczoną głową. Czyli dla psa 37 cm minimalna wysokość kontenerka to około 40 cm.


Zgodnie z zaleceniami M.Bacer’a wymiary kontenera do przewozu dorosłego wzorcowego shetlie to 69 cm dł. x 40 cm szer.* x 55 cm wys.
Do takiego kontenerka w komfortowych warunkach zmieści się każdy owczarek szetlandzki, a nawet pies trochę przerośnięty będzie w nim podróżował bez stresu.
Mogę dodać, ze moja pierwsza metalowa klatka do przewozu psa miała wymiary 56 cm dł. x 42 cm szer. x 50 cm wys. i mieścił się do niej nawet mój największy sheltie. Jednak wchodził do niej tylko wtedy, gdy musiał.
Pies o wzroście 36,5 cm uwielbia w tej klatce przebywać nawet gdy odpoczywa (jeśli klatka stoi w domu otwarta, często idzie do niej spać).

Int.CH.Multi Ch. Quashee OPERATION CHAOS
Jako przykład psa posłużył: Int.Ch.Mutli Ch. Quashee OPERATION CHAOS (36,5 cm)

 

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.

                                                                           

Helena Kabała